Jakie prace w ogrodzie w sierpniu?

Sierpień w ogrodzie to piękny okres. Wiele roślin kwitnie, zapewniając nam niesamowite widoki oraz uprzyjemniając czas spędzony na świeżym powietrzu. Jednak pasjonaci ogrodnictwa wiedzą, że na doskonały efekt należy sobie zapracować, dlatego również w sierpniu pojawiają się różne obowiązki, o których należy pamiętać, związane z pielęgnacją ogrodu. W tym miesiącu, do nawożenia roślin możemy wreszcie wykorzystać zebrany kompost, a szczególnie jego dolne warstwy. Pamiętaj, że latem należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednią wilgotność kompostu. Nie może być ani zbyt suchy, ani zbyt mokry. Wciąż możemy tam dorzucać skoszoną trawę, chwasty, glony i inne resztki organiczne.

Pielęgnacja

W sierpniu powinniśmy się skupić na spulchnianiu oraz odkwaszaniu ziemi w okolicy rabat kwiatowych. Ważne jest również regularne podlewanie roślin, koszenie trawnika oraz usuwanie przekwitających kwiatów i krzewów. Podlewać i nawozić powinniśmy późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy temperatura jest niższa, dzięki czemu nasza praca przyniesie lepsze efekty, ponieważ więcej wody i substancji odżywczych ma wtedy szansę przeniknąć w głąb ziemi. Odpowiednie koszenie i nawadnianie trawnika jest bardzo ważne zwłaszcza w okresie suszy, która późnym latem pojawia się bardzo często. Należy pilnować, aby trawa nie była zbyt krótka, ponieważ może to spowodować nadmierne wysuszanie gleby. Jeśli chodzi o przycinanie przekwitających kwiatów, należy szczególnie przyglądać się różom, bylinom i lawendom. W sierpniu równie ważne jest obserwowanie gałęzi drzew, które mogą się uginać pod ciężarem swoich owoców. Jeśli zauważymy takie zjawisko, powinniśmy szybko zareagować i podeprzeć je tyczkami lub podwiązując je do innych konarów.

Sadzenie i cięcie roślin

W pierwszej połowie miesiąca można zająć się sadzeniem krzewów liściastych i roślin cebulowych, kwitnących wczesną wiosną, czyli krokusów i przebiśniegów, a także przesadzaniem roślin dwuletnich. Z kolei druga połowa miesiąca to idealny moment na sadzenie drzew i krzewów wiecznie zielonych oraz iglastych. Pod koniec miesiąca lub na przełomie sierpnia i września należy również posadzić cebulki narcyzów, szachownicy cesarskiej i kostkowatej oraz bulwy lilii, kosaćców bródkowych i pustynnika. Można również zasadzić truskawki, sałatę, szpinak, jarmuż, rzodkiew, kalarepę i koper. Sierpień to także miesiąc, w którym ogrodnicy rozmnażają rośliny, dzieląc i przesadzając fiołki, floksy, goździki, astry, bluszcz oraz piwonie. Co trzy lata dzielą również irysy.

Bardzo ważne jest to, by w sierpniu przycinać wybrane gatunki roślin. Należy pamiętać o żywopłotach liściastych i iglastych, a także krzewach z porzeczkami, malinami, jeżynami i agrestem. Oprócz tego powinno się również zaopiekować drzewami owocowymi, a zwłaszcza morelowym, brzoskwiniowym i śliwkowym. Po zbiorze owoców wiśni i czereśni należy również je przerzedzić. W przypadku przycinania krzewów jagodowych i drzew owocowych należy odciąć wyłącznie najstarsze pędy. Jeśli mamy w ogrodzie lub przydomowym sadzie drzewa owocowe, które dojrzewają na przełomie sierpnia i września, na początku miesiąca można je delikatnie przyciąć.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *