Wrzosy w doniczce pojawiają się w sklepach wraz z końcem lata, zachwycając swoim pięknym zapachem i z pozoru prostą pielęgnacją. Niestety, jak się z czasem okazuje, pielęgnacja tego gatunku wcale do prostych nie należy. Z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem, uprawa wrzosów w doniczkach stanie się jasna.
Wrzosy w doniczce
Pierwszym błędem, jaki najprawdopodobniej popełniasz, jest zostawienie wrzosów w tej samej doniczce, w której je kupiłeś. Sklepowa doniczka zawiera zazwyczaj zbyt mało podłoża, które na dodatek może nie spełniać wymagań rośliny. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić po przyjściu z nowym wrzosem, jest przesadzenie go do większej doniczki, która ma średnicę lub szerokość minimum 15 cm. Najczęściej rekomendowana jest standardowa, prostokątna. Ze względu na płytki system korzeniowy wrzosów, wybierając odpowiednią donicę, nie musisz przejmować się jej głębokością. Podczas przesadzania musisz zwrócić uwagę na to, aby nie wkopać ich ani zbyt głęboko, ani zbyt płytko. Zanim jednak przystąpisz do przesadzania, pamiętaj, aby na sam dół wsypać warstwę keramzytu. Wybierając glebę dla wrzosów, wybierz taką, która będzie mieć kwaśny odczyn. Najlepiej, jeśli pH znajdowałoby się w przedziale od 3,5 do 5,0. Trafnym wyborem okaże się kwaśny torf, podłoże do roślin wrzosowatych lub ziemia do rododendronów.
Doniczkę z kwiatami trzymaj na słonecznym balkonie lub tarasie, w miejscu osłoniętym przed silnym wiatrem. Unikaj przenoszenia ich do domu, ponieważ są z natury roślinami ogrodowymi i w domu nie utrzymują się zbyt długo. Co więcej, w tym przypadku nie pomoże nawet odpowiednia pielęgnacja. W mieszkaniu można je trzymać zaledwie kilka dni. Znajdź im jasne i chłodne miejsce, które będzie daleko od kaloryfera. Eksperci radzą, aby ułożyć ze sobą kilka różnokolorowych odmian, ponieważ wrzosy najlepiej komponują się, gdy tworzą większą grupę. Można je również zestawiać z innymi roślinami, ale należy pamiętać o specyficznych wymaganiach wrzosów związanych z glebą. Kwiaty, które również lubią kwaśne podłoże, to rododendrony, azalie i hortensje.
Pielęgnacja wrzosów w doniczce
Ostatnią ważną kwestią, o której warto wspomnieć, jest kwestia podlewania i nawożenia wrzosów. Regularnie sprawdzaj wilgotność gleby – nie powinna być ani za sucha, ponieważ wtedy spadają im pąki i listki, ani za mokra, ponieważ wtedy gniją im korzenie. Złotym środkiem jest lekko wilgotna ziemia, która zagwarantuje im najlepsze środowisko do rozwoju. Podlewanie jest bardzo ważne. Zwłaszcza latem, gdy ziemia szybko się wysusza. Zwróć również uwagę na to, aby za każdym razem po nalaniu wody do konewki odstawić ją na kilka godzin, żeby zawarty w niej wapń, który zmniejszy kwasowość gleby, miał szansę opaść na dno. Nawożenie wrzosów jest znacznie mniej kłopotliwe, ponieważ wystarczy to robić raz w sezonie. Dostępnych jest wiele różnych nawozów dla wrzosów lub roślin wrzosowatych, które powinny spisać się perfekcyjnie.