Wbrew pozorom, ogród w cieniu wcale nie musi być wynikiem braku miejsca. Istnieje wiele różnych, okazałych gatunków drzew, krzewów i bylin, które najlepiej czują się w cieniu lub półcieniu. Aranżując zacieniony fragment ogrodu, powinniśmy pamiętać o tym, aby zadbać o odpowiednią odległość między roślinami, ponieważ ze względu na cień i wilgoć panującą w takich warunkach, istnieje ryzyko pojawienia się chorób i komarów.
Zielone krzewy cieniolubne
Bukszpan wiecznie zielony
Bukszpan jest bardzo popularną i łatwą w pielęgnacji rośliną, którą można posadzić jako niewysoką obwódkę rabat lub całoroczny żywopłot. Bardzo dobrze znosi okres zimowy, zachowując przy tym liście i piękny kolor. Jest gęsty i rośnie powoli, dzięki czemu może być piękną ozdobą, zwłaszcza że jest podatny na formowanie.
Ostrokrzew Meservy
Ostrokrzew jest bardzo odporny na zimno i zachowuje swoje liście przez cały rok. Dzięki temu, podobnie jak bukszpan, znalazł w Polsce wielu zwolenników. Często jest sadzony jako żywopłot, który można dowolnie przycinać. Ostrokrzew ma czerwone, małe owoce, które również są piękną dekoracją. Aby je jednak zobaczyć, należy posadzić obok siebie dwa okazy różnej płci, ponieważ ostrokrzew zalicza się do roślin dwupiennych.
Aukuba japońska
Największą zaletą aukuby są oryginalne, eliptyczne, zielone liście z delikatnymi, żółtymi plamkami. Podobnie jak w przypadku ostrokrzewu, krzew wydaje czerwone owoce, które są trujące.
Krzewy cieniolubne z pięknymi kwiatami
Różanecznik
Obok pięknych kwiatów różanecznika nie można przejść obojętnie. To idealna ozdoba do domowego ogrodu. Dobrze sprawdzi się nawet zimą, ponieważ podobnie jak pozostałe rośliny jest zimozielony. Niestety w przeciwieństwie do wyżej opisanych gatunków jest trudniejszy w uprawie, zwłaszcza dlatego, że najlepiej czuje się w kwaśnym podłożu i należy pamiętać o regularnym nawożeniu. Krzewy w swoim wyglądzie są rozłożyste i luźno ułożone, przez co nie sprawdzą się w roli żywopłotu.
Mahonia pospolita
Kolejnym krzewem kwitnącym jest mahonia. Jej majowe kwiaty mają piękny żółty kolor. Jesienią zmieniają się w czarno-niebieskie, kuliste owoce. Jest krzewem zimozielonym o błyszczących, grubych liściach. Dzięki swojemu wyglądowi nadaje się na nieprzycinane żywopłoty.
Hortensja
Jednym z ulubieńszych krzewów cieniolubnych jest również hortensja o pięknych, dużych kwiatach w pięknych kolorach. Co ciekawe, kolor kwiatów zależy od odczynu podłoża. Gdy mocno zakwasimy glebę wokół niej, otrzymamy niebieskie kwiaty. W uprawie hortensji bardzo ważne jest odpowiednie nawożenie i nawadnianie rośliny.
Kalina
Kalina jest bardzo prosta w uprawie, co spodoba się zwłaszcza osobom bez ogrodniczego zacięcia. Jej białe kwiaty są bardzo efektowne, dzięki czemu doskonale nada się zarówno na żywopłot, jak i pojedynczy okaz w ogrodzie. Co ciekawe, niektóre odmiany kaliny znane są z właściwości leczniczych, a inne z trujących.
Porzeczka alpejska
W zestawieniu krzewów cieniolubnych nie może zabraknąć gatunków owocowych. Do najpopularniejszych z nich należy porzeczka.
Azalia japońska
Azalia jest bliską kuzynką różanecznika i razem należą do najpiękniejszych krzewów do ogrodu. Jej kwiaty są różowe i drobne, ale jest ich wiele i kwitną intensywnie. Jednak podobnie jak w przypadku różaneczników pielęgnacja azalii jest dość wymagająca. Należy pamiętać przede wszystkim o regularnym nawożeniu ich i obfitym podlewaniu.
Wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek jest niewielkim krzewem z subtelnymi, wiosennymi kwiatami, które później zmieniają się w kuliste owoce. W przeciwieństwie do większości roślin cieniolubnych nie lubi przycinania, więc nie sprawdzi się jako żywopłot. Należy również pamiętać o tym, że wawrzynek zalicza się do roślin trujących.