Jaką trampolinę kupić dla dziecka?

Trampoliny przechodzą obecnie renesans popularności. Coraz częściej można je spotkać w domach i przydomowych ogrodach, a moda na ćwiczenie na specjalnych trampolinach fitness nie ustaje. Skakanie na trampolinie daje mnóstwo frajdy. Nic więc dziwnego, że trampoliny są uwielbiane przez dzieci. To zabawa i aktywność fizyczna w jednym. Zastanawiasz się, jaką trampolinę wybrać dla swojego dziecka? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Trampolina do domu czy ogrodu?

Posiadanie trampoliny w domu czy ogrodzie nie jest dziś niczym zaskakującym. Na fali mody, która przyszła do nas z USA, w Polsce nastał prawdziwy boom na trampoliny. Każdy, kto kiedykolwiek skakał na tym urządzeniu, wie, ile endorfin wytwarza zabawa na nim. Trampoliny traktuje się również jako urządzenia fitness, na których można ćwiczyć na siłowni, ale i w domu, np. przed telewizorem. Do największych miłośników trampolin należą przede wszystkim dzieci. Trampoliny są ujściem ich zadziwiającej energii, dając rodzicom poczucie, że ich pociechy łączą przyjemne z pożytecznym. Wiesz już, że chcesz kupić dziecku trampolinę, ale co dalej? W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jakie będzie jej przeznaczenie. Na inne cechy zwraca się uwagę podczas kupowania trampoliny do domu, na inne, kiedy wybiera się trampolinę do ogrodu. W pierwszej kolejności trampolina ogrodowa musi być dobrze zabezpieczona przed działaniem warunków zewnętrznych, przed deszczem, korozją itp. Warto poszukać trampoliny z dedykowanym pokrowcem dołączonym do zestawu, którą łatwo się składa i która po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, dając się przechowywać np. w garażu lub altance.

Bezpieczna trampolina dla dziecka – czyli jaka?

Bezpieczeństwo musi mieć priorytet, zwłaszcza jeśli chodzi o trampolinę dla dziecka. W tym kontekście powinno się zwrócić uwagę na udźwig trampoliny. Na trampolinie będziesz zapewne skakać razem ze swoim dzieckiem. Kup więc sprzęt, który bez trudu wytrzyma takie obciążenie (najlepiej obliczyć wagę i sprawdzić deklarowany udźwig trampoliny). To jeden z najważniejszych aspektów mających bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo. Co jeszcze warto mieć na uwadze? Jednym z najważniejszych elementów jest stelaż. Musi być solidnie wykonany i odpowiednio gruby. Zbyt cienki stelaż może połamać się w trakcie skakania i narazić dziecko na kontuzję. Dobrze jest, gdy stelaż jest zabezpieczony pianką lub innym tworzywem, a także nie posiada żadnych wyraźnie odstających elementów. Widzisz coś potencjalnie niebezpiecznego? Lepiej poszukaj innej trampoliny. Koniecznie zwróć też uwagę na sprężyny. One również powinny być solidne i odpowiednio zabezpieczone. Świetnym rozwiązaniem są osłony na sprężyny. Z jednej strony poprawiają bezpieczeństwo, z drugiej – zabezpieczają metalowe elementy przed wilgocią, co stanowi dużą zaletę w przypadku trampolin ogrodowych.

Trampolina z siatką dla dziecka

Do najbardziej odpowiednich trampolin dla dzieci zaliczają się trampoliny z dołączoną siatką. Siatka zwiększa bezpieczeństwo, skutecznie zabezpieczając przed upadkiem. Dzięki siatce nie musimy obawiać się o to, że dziecko wyskoczy poza obwód trampoliny. Siatka asekuruje naszą pociechę, nie ograniczając jej ruchów. Zewnętrzna siatka nie odbierze jej frajdy, jaką daje trampolina. To rozwiązanie, które służyć będzie bezpieczeństwu. Trampoliny bez siatki nie są oczywiście niczym złym. Zaleca się je jednak bardziej doświadczonym użytkownikom. Twoje dziecko ma już pewne doświadczenie w skakaniu na trampolinie? Jeśli tak, wówczas trampolina bez siatki także najprawdopodobniej będzie odpowiednia. Jej największą zaletą jest możliwość swobodnego wskakiwania i zeskakiwania z powierzchni trampoliny. Jeśli jednak w grę wchodzi zakup pierwszego urządzenia, trampolina z siatką to dobry wybór. Dobrze jest wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje siatki – zewnętrzna i wewnętrzna. Siatka zewnętrzna zapobiega wypadnięciu skaczącego poza obręb trampoliny, podczas gdy siatka wewnętrzna chroni przed uderzeniem w stelaż czy naskoczeniem na elementy metalowe.

Rozmiar ma znaczenie. Kształt także

Wybierając trampolinę dla dziecka, warto kierować się również praktycznymi względami, na przykład rzeczywistymi wymiarami urządzenia. To ważne zarówno wtedy, kiedy chodzi o trampolinę do domu, jak i do ogrodu. Średnica trampoliny powinna być dostosowana do metrażu mieszkania lub domu, w szczególności zaś do wielkości pomieszczenia, w którym będzie przechowywana. Dla jednej osoby wystarczająca może okazać się trampolina o średnicy 200 cm. A jeśli dziecko będzie chciało bawić się z przyjaciółmi? Wtedy będzie trzeba wygospodarować większą ilość miejsca i kupić większą trampolinę. W takim przypadku egzamin zda średnica większa, przykładowo 400 cm. Kształt trampoliny również ma znaczenie i nie ogranicza się wyłącznie do kwestii wizualnych. Trampoliny do użytku domowego przeważnie mają okrągły kształt, który sprawia, że podczas zabawy pracują wszystkie sprężyny. Najczęściej pozwalają na skoki do wysokości 2-3 metrów. Trampoliny prostokątne pozwalają na wykonywanie znacznie wyższych skoków. Odradza się kupowania ich dzieciom ze względów bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo dziecka na trampolinie

Kierując się przy wyborze trampoliny powyższymi sugestiami, minimalizujesz prawdopodobieństwo nieszczęśliwych zdarzeń, jakie mogą przytrafić się podczas zabawy na trampolinie. Czy taka zabawa sama w sobie jest bezpieczna? Także przy tego typu zabawie należy zachować zdrowy rozsądek. Najmłodsi powinni zawsze bawić się pod nadzorem dorosłych. Jeśli rodzic dogląda dziecka, a trampolina jest dobrej jakości i posiada wszystkie niezbędne atesty, absolutnie nie ma się czego obawiać. Przy zachowaniu środków ostrożności nic złego nie może się wydarzyć. O jakich środkach ostrożności mowa? Dwa ważne aspekty dotyczą przygotowania sprzętu. Jeśli doposażysz trampolinę w drabinkę umożliwiającą dziecku bezpieczne wchodzenie i schodzenie z niej, a także zabezpieczysz spód trampoliny (np. przed wejściem pod skaczące na macie osoby innego dziecka lub zwierzęcia), zabawa z pewnością stanie się bezpieczniejsza. Warto sprawdzić przed wejściem dzieci na matę stan techniczny trampoliny. Kwestią stricte techniczną, którą warto mieć na uwadze, jest stan siatki. Miej też oko na śruby i stan osłon. Z kwestii pozatechnicznych – pilnuj, żeby dziecko, rozpoczynając zabawę na urządzeniu, nie żuło gumy, ani nie piło napojów. Surowo zabronione są próby niebezpiecznych akrobacji, takie jak salta, skoki na główkę itp. Niewskazane jest również zeskakiwanie z trampoliny na inne przedmioty czy bezpośrednio na ziemię (takie niebezpieczeństwo istnieje w przypadku trampolin bez siatki). Pamiętajmy przede wszystkim, że to rodzice powinni świecić przykładem. Pokaż dziecku, jak bawić się bezpiecznie. Jeśli o to zadbasz, zabawa na trampolinie będzie bezpieczna, przyjemna i pełna radości!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *