Jaki wąż ogrodowy kupić?

Wąż ogrodowy to absolutnie podstawowy sprzęt, jednak wbrew pozorom, wybór odpowiedniego węża do ogrodu nie jest prostą sprawą. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, których świadomość pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Długość, średnica, a może rodzaj i jakość materiałów? Doradzamy, czym kierować się przy wyborze węża ogrodowego!

Dobry wąż ogrodowy – czyli jaki?

Są nieocenioną pomocą przy nawadnianiu ogrodu, ale z reguły wykorzystuje się je również do innych prac. Pomagają sprawnie umyć samochód, posprzątać taras lub uzupełnić poziom wody w basenie. Węże ogrodowe są podstawą w każdym przydomowym ogródku, niezależnie od jego wielkości, charakterystyki i czasu, jaki możesz mu poświęcić. W sprzedaży jest dziś wiele różnych węży ogrodowych. Nie każdy jednak nadaje się do wszystkich zastosowań. Istnieją takie, których producenci jasno zaznaczają, jakie przeznaczenie ma dany wąż ogrodowy. To rozwiązanie pomaga bowiem wybrać sprzęt “skrojony” idealnie na miarę naszych potrzeb. Od czego powinno się zacząć wybór węża ogrodowego? Od określenia, do czego będzie on nam potrzebny. Jeżeli celem naszych poszukiwań jest najlepszy wąż ogrodowy do podlewania owoców i warzyw, powinniśmy wybrać taki, który jest odporny na osadzanie się glonów oraz wolny od baru, kadmu i ołowiu. Dużo zależy też od rozmiaru ogrodu, a także od tego, jakiej jakości wąż jest nam potrzebny. Jeśli zależy nam na wytrzymałości przewodu, lepiej wybrać taki, który odznacza się wysokim ciśnieniem rozrywającym i będzie służył nam przez lata.

Jaki wąż do dużego ogrodu, a jaki do małego ogródka?

Pierwszym aspektem, który musimy mieć na uwadze przy wyborze węża ogrodowego, jest wielkość naszego ogrodu. Zanim zaczniesz szukać szlaucha (to spolszczona wersja niemieckiego rzeczownika „Schlauch” oznaczającego giętki przewód), dokładnie sprawdź, jaka odległość dzieli ujęcie wody od najdalszego miejsca, gdzie ma sięgać wąż. Wiesz już, ile to metrów? To jednak jeszcze nie wszystko. Zastanów się, czy w ogrodzie występują potencjalne przeszkody. Jeśli tak – weź na to poprawkę, wybierając odpowiednio dłuższy wąż. Nawet wówczas, gdy nie widzisz przeszkód na drodze węża ogrodowego, kup nieco dłuższy przewód, przynajmniej o dwa lub cztery metry. W ten sposób zabezpieczysz się przed ewentualnymi niespodziankami, które zwykle kosztują dużo nerwów. Konieczność kupowania nowego węża przez błąd w pomiarach to najgorszy możliwy scenariusz…

Jaka średnica węża ogrodowego?

Jednym z kluczowych parametrów, o jakich należy pamiętać, jest średnica wylotu. Tu również trzeba wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Większa średnica oznacza większą wydajność podawania wody, co ma znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy duży ogród. W takim przypadku odpowiedni będzie przewód o średnicy przynajmniej 3/4 cala. Wszystko ma jednak swoją cenę. Węże o zwiększonej średnicy są znacznie cięższe. Operowanie nimi może być nieco trudniejsze i bardziej męczące. Do mniejszych powierzchni zaleca się modele o mniejszej średnicy. Najczęściej w zupełności wystarczy średnica 1/2 cala. Pamiętaj, kupuj wąż ogrodowy zawsze w odniesieniu do swoich potrzeb. W kontekście średnicy szlauch wybieranie rozmiarów na wyrost nie ma najmniejszego sensu.

Jakość ma znaczenie

Materiały, z jakich wykonany jest wąż ogrodowy, to jedna z kluczowych kwestii przy wyborze tego najbardziej odpowiedniego egzemplarza. Większa liczba warstw z reguły oznacza również większą trwałość i lepsze właściwości użytkowe. Dobrze jest też zwracać uwagę na zakres temperatur roboczych (nie każdego można używać przez cały rok). Nie bez znaczenia jest elastyczność i odporność na skręcanie, zwłaszcza jeśli wąż ma służyć nawadnianiu dużego terenu, po którym trzeba się przemieszczać i ciągnąć go za sobą. Jakość to także bezpieczeństwo. Nie każdy wąż ogrodowy może być używany w każdych okolicznościach. Jeśli ma on służyć do tego, by od czasu do czasu umyć taras lub opłukać auto, jego skład to kwestia drugorzędna. Inaczej sprawa ma się wtedy, gdy wąż ma nawadniać produkty przeznaczone do konsumpcji. Wówczas trzeba sprawdzić, czy jest zabezpieczony przed osadzaniem się glonów, a także wolny od baru, kadmu i ołowiu. Taki wąż nie będzie wydzielał substancji, które mogą być szkodliwe.

Tani wąż ogrodowy? Lepiej dobrze się zastanów

Tani wąż ogrodowy nie zawsze jest dobrym wyborem. Czasem za jakość trzeba zapłacić. Jeśli jednak spędzasz dużo czasu w ogrodzie, starając się utrzymać go w jak najlepszym stanie, nie ma sensu oszczędzać. Pieniądze wydane na lepszy wąż ogrodowy nigdy nie są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Co więcej, zdarza się tak, że zakup droższego egzemplarza okazuje się oszczędnością. Bardziej elastyczny, mocniejszy wąż będzie cechował się trwałością, której nie można oczekiwać od najtańszych dostępnych produktów. Czasem bardziej korzystne z punktu widzenia finansowego jest kupno nieco droższego węża, tym bardziej że z trwałością w parze najczęściej idzie też komfort pracy, którego znaczenie jest tym większe, im więcej prac ogrodowych wykonujesz. Dobrze się zastanów, czego dokładnie potrzebujesz. Tak jak każdy inny, zakup szlaucha musi być dobrze przemyślany!

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *