Jesień w ogrodzie to pracowity okres, w czasie którego można sadzić różne drzewa, krzewy i kwiaty. Z pewnością powinniśmy wykorzystać tę możliwość, aby zaoszczędzić czas wiosną, gdy wiele obowiązków związanych z rozpoczęciem sezonu nawarstwi się. To też idealna pora na przesadzenie niektórych roślin. Zobacz, co można sadzić jesienią w ogrodzie.
Drzewa i krzewy liściaste
W październiku możemy posadzić drzewa i krzewy liściaste z odkrytymi korzeniami, czyli takimi, które są sprzedawane w sklepach bez bryły korzeniowej. Popularnym i dobrze znanym gatunkiem drzewa liściastego dostępnego w takiej formie jest brzoza. To również idealny czas na sadzenie roślin sadowniczych, takich jak jabłonie, grusze, a nawet agrest i porzeczka. Standardowo po posadzeniu należy pamiętać o starannym podlaniu. Na pnie młodych drzew warto założyć osłonkę, która ochroni je przed gryzoniami. Jeśli mamy w planach przesadzenie drzewa lub krzewu liściastego, najlepiej zrobić to jesienią, gdy roślina zakończy wegetację. To moment, w którym wszystkie liście opadną, jednak przed pierwszymi przymrozkami.
Drzewa i krzewy iglaste
Rośliny iglaste najlepiej kupować wiosną, jednak może się zdarzyć, że jesienią będziemy musieli stanąć przed wyborem — czy posadzić teraz, czy przezimować ją w doniczce. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szybkie przemieszczenie rośliny do ziemi, tak aby jeszcze przed pierwszymi przymrozkami mogła prawidłowo się ukorzenić. Dla większości iglaków ostatni dzwonek przypada na koniec września, jednak gatunki o dużej mrozoodporności można posadzić później. Podobnie jak w przypadku innych roślin należy pamiętać o obfitym podlewaniu, a po pierwszych przymrozkach ochronić korzenie i obsypać podstawę pędu korą sosnową lub torfem. Jeśli chcemy przesadzić drzewo lub krzew iglasty, w przeciwieństwie do roślin liściastych nie należy tego robić jesienią, tylko poczekać do wiosny.
Rośliny cebulowe
Jesienią należy posadzić rośliny jednoroczne, które wiosną mają przywitać nas swoim pięknym wyglądem. Najpopularniejszymi kwiatami są tulipany, lilie, krokusy, hiacynty, przebiśniegi i narcyzy. Zgodnie z zaleceniami ekspertów w ziemi powinny znaleźć się pod koniec września. Pamiętajmy o tym, żeby pomóc roślinie ukorzenić się i posadzić ją na głębokość trzykrotnej wysokości cebulki. Oprócz sadzenia roślin jednorocznych jesienią możemy również zmienić miejsce bylin i roślin dwuletnich. Z powodzeniem możemy przesadzić floksy, bergenie, funkie, skalnice, bratki, stokrotki, malwy i wiele innych. Aby zrobić to prawidłowo, należy ostrożnie wykopać roślinę wraz z jak największą bryłą ziemi. Potem, jeśli chcemy, możemy ją podzielić na części i posadzić na tej samej głębokości, co wcześniej. Zanim jednak zaczniemy przesadzanie, powinniśmy się dowiedzieć, jak roślina na to zareaguje. Przykładowo piwonie nie lubią zmieniać miejsca i zakwitają dopiero kilka lat po tym. Sprawdzajmy preferencje roślin również wtedy, gdy po raz pierwszy wybieramy odpowiednie miejsce dla danego gatunku, tak aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnego kłopotu.
Kiedy sadzić róże?
W sprzedaży znajdziemy róże w doniczkach lub z odkrytymi korzeniami. W przypadku tych pierwszych termin zasadzenia nie ma większego znaczenia, jednak gdy wybierzemy drugą opcję, należy posadzić je w październiku, tak aby wiosną mogły szybciej rozpocząć wzrost. Wybierając miejsce dla róż, zwróćmy uwagę na kilka kwestii, które pozytywnie wpłyną na rozwój rośliny. Należy przede wszystkim unikać miejsc zacienionych, wilgotnych i w przeciągu. Gleba powinna mieć pH o wartości około 6-6,5, być przepuszczalna i żyzna. Gdy ziemia w ogrodzie ma inne parametry, na przykład jest piaszczysta, rok wcześniej należy ją wymieszać z kompostem lub odkwaszonym torfem. Jeśli jest zbyt gliniasta – z piaskiem lub żwirem. Róże wymagają częstego nawożenia i podlewania, tak aby ziemia była stale lekko wilgotna.