Dlaczego nie można przynosić do domu wrzosu?

Jeszcze nasi dziadkowie wierzyli w pogańskie porzekadło, że wrzosy przynoszą domownikom chorobę i pecha. Jednak czasy się zmieniają i teraz problem leży nie w klątwie, ale w prawidłowej pielęgnacji tych roślin. Kupując wrzosy, często zostawiamy je w doniczkach, w których je kupiliśmy. Jest to pierwszy błąd. Wrzosy mają zbyt mało miejsca, a dodatkowo ziemia, która znajduje się w doniczkach, nie stwarza im idealnych warunków. Kolejną kwestią, którą zazwyczaj lekceważymy, jest dbanie o odpowiednią wilgotność podłoża. Ostatnią rzeczą, która powoduje, że te rośliny nie trzymają się w domu za dobrze, jest zazwyczaj położenie doniczki. Wrzosy nie są stworzone do przebywania w domu i trzymają się tam zdecydowanie gorzej niż na zewnątrz. Za sprawą odpowiedniej pielęgnacji możemy im pomóc przetrwać nieco dłużej, jednak do idealnych warunków jeszcze długa droga. Kompromisem, który warto przemyśleć, jest postawienie wrzosów na balkonie lub tarasie.

Jak prawidłowo pielęgnować wrzosy w domu?

Jeśli nie mamy warunków lub ochoty na posadzenie wrzosów w ogrodzie, nic straconego, ponieważ wciąż możemy cieszyć się nimi w swoim otoczeniu. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które przedłużą życie Twojej domowej uprawy. Po pierwsze, zaraz po zakupie powinieneś przesadzić wrzos do większej doniczki. Zapewnij roślinie doniczkę o co najmniej 15 cm średnicy lub długości boku. Głębokość jest dowolna, ponieważ system korzeniowy wrzosów nie należy do bardzo rozbudowanych. Do doniczki kup specjalną ziemię do roślin wrzosowatych, którą z pewnością dostaniesz w dobrym sklepie ogrodniczym. Na dół doniczki wysyp warstwę keramzytu, który dodatkowo spulchnia ziemię. Sadząc wrzosy, zwróć uwagę na głębokość, na jakiej chcesz je umieścić. Nie powinny być położone ani za głęboko, ani za płytko. Najlepiej by znajdowały się na takiej wysokości, na jakiej były posadzone w sklepowej doniczce. Aby uzyskać najlepszy efekt, w jednej donicy posadź kilka różnokolorowych sadzonek.

Po drugie, bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgoci gleby. Zbyt mokra będzie środowiskiem, które pozwoli roślinie zgnić. Z kolei zbyt sucha przyczyni się do opadania pąków i liści. Kluczem do sukcesu jest regularne sprawdzanie ziemi. Zwłaszcza latem powinniśmy być czujni, gdyż wtedy ziemia przesusza się bardzo szybko. Nie bez znaczenia pozostaje również woda, którą podlewamy. Ze względu na specyfikę wrzosów i ich upodobania do kwaśnego podłoża, powinniśmy pozbawić wodę wapnia. Wystarczy nalać ją wcześniej do konewki i odczekać kilka godzin, aż wapń opadnie na dno. Ostatnią kwestią, o której należy pamiętać, aby cieszyć się wrzosami w domu, to niezbyt częste nawożenie. Eksperci w dziedzinie ogrodnictwa radzą, aby nawozić je raz w sezonie. Powinno się unikać nawozu uniwersalnego, a zamiast niego używać specjalnej odmiany do roślin wrzosowatych, dzięki czemu będziemy pewni, że nie zmienimy pH gleby w niekorzystną stronę.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *