Odurzająco pachnące, bordowe, bladoróżowe lub białe kule piwonii to prawdziwa ozdoba wiosennego ogrodu. Jeśli chcesz cieszyć się tymi efektownymi kwiatami, musisz zadbać nie tylko o odpowiednie stanowisko, ale także właściwą pielęgnację peonii. Aby bujnie i długo kwitły, należy posadzić je we właściwym miejscu, na odpowiedniej głębokości i zadbać o to, aby kwaśność gleby oscylowała wokół 5-6 pH.
Odpowiednie stanowisko dla piwonii
Schyłek lata to idealny wręcz moment na sadzenie piwonii. Na początek należy wybrać odpowiednie stanowisko. Piwonie to rośliny lubiące słońce, ale będą kwitły także w miejscu nieco zacienionym, gdzie będą nim oświetlone przynajmniej przez połowę dnia. Idealnym miejscem jest stanowisko w południowej części ogrodu. Należy pamiętać, że są to kwiaty zajmujące dużą przestrzeń, w związku z tym nie powinno się sadzić w ich bezpośrednim sąsiedztwie roślin, które mogą zostać przez nie zasłonięte. Warto zwrócić uwagę na to, aby miejsce, w którym je posadzimy, było osłonięte od wiatru. Gleba, na której sadzimy piwonie, powinna być lekko kwaśna, ale kwiaty równie dobrze poradzą sobie na ziemi o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Podłoże powinno być przepuszczalne i żyzne. Przed sadzeniem warto dosypać do ziemi sporą ilość kompostu. Jeżeli ziemia w ogrodzie jest dość ciężka, to warto wsypać na dno dołka garść żwiru, który poprawi drenaż. Ważne jest, aby podczas umieszczania korzeni w ziemi nie zakopywać ich zbyt głęboko. Karpy rośliny umieszczamy na takiej głębokości, aby pąki znalazły się nie głębiej niż 5 cm pod ziemią. Zbyt głęboko posadzone pąki nie mają wystarczającej siły do przebicia się przez ziemię i kwitnienia.
Przesadzanie i rozmnażanie piwonii
Piwonie można sadzić, kupując ich karpy w sklepie ogrodniczym lub dzieląc wieloletnie rośliny o rozbudowanych karpach. Kupując je w sklepie, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby były w kolorze jasnobrązowym, jędrne, z kilkoma pąkami. Karpy żółte i przesuszone nie nadają się do sadzenia. Chcąc wykorzystać rosnące już w ogrodzie kwiaty, należy ostrożnie wykopać je na przełomie sierpnia i września. Po oczyszczeniu wykopanych karp należy podzielić je na mniejsze, zwracając uwagę na ilość zawiązanych na nich pąków. Najlepszy rezultat osiągniemy, sadząc karpy mające nie mniej niż trzy wykształcone pąki. Im mniej pąków, tym dłuższy będzie czas oczekiwania na kwiaty. Piwonie nie lubią przesadzania, dlatego należy liczyć się z tym, że w pierwszym roku po posadzeniu nie będą jeszcze kwitły.
O czym jeszcze pamiętać sadząc piwonie?
Przed sadzeniem kupione lub pozyskane ze starszych roślin karpy można zaprawić z użyciem odpowiednio dobranego roztworu fungicydów. Dzięki temu piwonie po posadzeniu będą odporniejsze na choroby grzybowe. Oprócz tego piwonie nie wymagają dodatkowego nawożenia. Większość odmian doskonale znosi zimę i nie trzeba ich w żaden sposób zabezpieczać. Wyjątkiem są coraz modniejsze piwonie japońskie, które na jesieni trzeba okryć płóciennym workiem.
Warto dobrze przemyśleć miejsce sadzenia peonii, ponieważ nie tylko zajmują sporo miejsca, ale także nie bardzo lubią przesadzanie. Jeżeli uda się zachować odpowiednią wilgotność i kwasowość ziemi, to bez przeszkód mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Przesadzamy je dopiero wtedy, kiedy w danym miejscu przestaną kwitnąć, a nawożenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Optymalnym okresem na sadzenie i przesadzanie piwonii jest schyłek lata. Posadzone w tym okresie rośliny zdążą dobrze ukorzenić się przed nastaniem chłodów. Jednak można je sadzić także na wiosnę, ale wtedy należy liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na pierwsze kwiaty.