Jak sprawdzić zakwaszenie ziemi? Gleba kwaśna czy zasadowa? Jak sprawdzić odczyn gleby?

Sprawdzanie zakwaszenia ziemi w ogrodzie nie jest trudne. Z pomocą przychodzi małe urządzenie zwane kwasomierzem, które szybko pokaże nam wynik. Jest tanie i łatwo dostępne, więc bez problemu możemy sprawdzić odczyn gleby w swoim ogrodzie i podjąć odpowiednie działania. Wiedza o rodzaju gleby, jaką mamy do dyspozycji, jest bardzo ważna, ponieważ różne rośliny mają różne wymagania dotyczące kwasowości. Zanim jednak przejdziemy do poradnika dotyczącego tego, jak sprawdzić zakwaszenie ziemi, krótka powtórka z lekcji chemii. Gdy kwasomierz pokaże pH w przedziale 4,6 do 5,5, oznacza to, że mamy w ogrodzie kwaśną glebę; jeśli liczba będzie mniejsza niż 4,5 – bardzo kwaśną, a jeśli większa niż 5,6 – lekko kwaśną. Gleba obojętna ma wartość pH w przedziale od 6,6 do 7,2, natomiast zasadowa większą niż 7,2.

Jak sprawdzić odczyn gleby?

Do tego przyda się wspomniany wcześniej kwasomierz, który należy wbić na głębokość około 20 cm. Pomiar warto wykonać w kilku miejscach, ponieważ wbrew pozorom pH może różnić się w odmiennych partiach ogrodu. Naturalnym wskaźnikiem zbyt kwaśnej gleby są niektóre gatunki chwastów, między innymi mlecz polny, stokrotka, złocień polny, szczaw polny, podbiał pospolity i czerwiec roczny. Istnieje również domowy sposób na zmierzenie pH bazujący na obecnych w domu odczynnikach – occie i sodzie oczyszczonej. Potrzebujemy wtedy podwójnej próbki ziemi z danego miejsca, którą rozdzielimy na dwa słoiczki i wymieszamy z wodą destylowaną. Do pierwszej próbki należy dolać ocet. Jeśli zacznie “syczeć” i bulgotać, oznacza to, że jej odczyn jest zasadowy. Z kolei do drugiej próbki należy wsypać sodę oczyszczoną. Jeśli pojawi się reakcja (bąbelki), oznacza to, że odczyn gleby jest kwaśny. Jeśli w żadnej próbce nie dojdzie do reakcji, będziesz wiedział, że gleba ma odczyn obojętny. Niestety domowy sposób nie jest precyzyjny i nie pozwoli nam na rozróżnienie czy gleba jest mocno czy lekko kwaśna, co dla roślin jest dużą różnicą.

Określony rodzaj gleby w ogrodzie to nie wyrok. W razie potrzeby pH podłoża można łatwo zmienić. Glebę można zakwasić, używając nawozu z siarczanem amonu lub torfu. Aby ją zobojętnić, należy użyć nawozu z wapnem. Trzeba pamiętać o tym, aby odkwaszenie przeprowadzać regularnie, najlepiej jesienią lub wczesną wiosną. Bardzo ważne jest to, aby pomiędzy odkwaszaniem, a sadzeniem roślin zachować miesięczny odstęp.

Jakie rośliny lubią glebę zasadową, a jakie kwaśną?

Większość drzew, krzewów i bylin najlepiej rośnie w glebie o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Istnieje jednak kilka skrajnych wyjątków. Jakie rośliny lubią glebę zasadową? Winorośl, bluszcz, lilak, bez czarny, bukszpan, irga, jaśminowiec, pigwowiec, brzoskwiniowiec, orzech włoski, lawenda, różanecznik kosmaty, kalina koralowa, większość odmian klonu, aster, irys skalny, goździk, lilia i liliowce. Uwaga, glebę zasadową lubią też niektóre drzewa i krzewy iglaste: sosna górska, sosna limba, modrzew, cis pospolity, świerk kłujący i świerk syberyjski. Jakie rośliny lubią glebę kwaśną? Różne odmiany borówek, żurawina, wrzos pospolity, różanecznik, magnolia, wrzosiec, azalia i hortensja.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *