Jak zakwasić ziemię w ogrodzie – najlepsze sposoby

Niezależnie od tego, jakim rodzajem gleby w ogrodzie dysponujemy oraz tego, jakie rośliny chcemy uprawiać, powinniśmy regularnie sprawdzać poziom zakwaszenia ziemi. Można to zrobić przy pomocy kwasomierza lub papierka lakmusowego. W zależności od otrzymanego wyniku pH należy podjąć odpowiednie działania. Schyłek lata to najlepszy moment ku temu, aby osiągnąć pożądany poziom kwaśności gleby w naszym ogrodzie. 

Dlaczego należy utrzymywać odpowiednie pH w ogrodzie?

Jeżeli uprawiamy w swoim ogrodzie rośliny kwasolubne takie jak wrzosy, różaneczniki czy hortensje lub magnolie, to warto zadbać o to, aby rosły na podłożu o odpowiednio wysokim poziomie kwasowości. Większość roślin najlepiej rozwija się i plonuje na gruncie o obojętnym poziomie pH, jednak jeżeli zależy nam na pięknie kwitnących azaliach i wysoko owocujących borówkach, musimy postarać się o to, aby ziemia w pobliżu tych roślin miała kwaśny odczyn.  Zakwaszając glebę, poprawiamy jej właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne, co wpływa na przyspieszenie procesów rozkładu, a co za tym idzie – na lepsze odżywienie roślin. Należy pamiętać, że ziemia ulega naturalnemu odkwaszeniu, w związku z tym uprawiając rośliny lubiące kwaśne gleby, musimy regularnie kontrolować poziom pH i doprowadzać go do pożądanego stanu. Aby utrzymać odpowiedni stan ziemi w przypadku gleb zasadowych, należy unikać używania wapna oraz nawozów na bazie obornika.

Jak poprawić poziom kwaśności ziemi?

Poprawę poziomu kwasowości ziemi ogrodowej najłatwiej jest przeprowadzać jesienią. W tym okresie nie mamy już na grządkach roślin jednorocznych, rabaty zostały uporządkowane, a trawniki skoszone. Można więc bez problemu podjąć odpowiednie działania. Jedną z najprostszych metod jest zakup kwaśnej ziemi do ogrodu i posadzenie w niej wymagających tego roślin. Niestety po pewnym czasie ziemia samoistnie może zmienić swój odczyn. Warto więc zaopatrzyć się w preparaty zawierające dużą ilość siarczanów mających właściwości zakwaszające. Większość nawozów siarczanowych dostępnych na rynku dodatkowo ma w swoim składzie inne składniki odżywcze pozytywnie wpływających na rośliny. Można potraktować nimi cały ogród lub skupić się jedynie na roślinach szczególnie lubiących kwaśną ziemię. W sklepach ogrodniczych dostępne są preparaty przeznaczone do poszczególnych roślin, dzięki czemu nie trzeba obawiać się, czy uda nam się osiągnąć odpowiedni poziom zakwaszenia. Należy jednak ściśle stosować się do zasad dawkowania podanych na opakowaniu, ponieważ niewłaściwa ilość nawozu może być dla roślin toksyczna.
Obok preparatów do regularnego stosowania istnieje też metoda, dzięki której na długi czas można zapewnić odpowiedni poziom kwasowości wokół danej rośliny. Są to szczepionki mikoryzowe, czyli strzępki grzybni, które jednorazowo umieszcza się w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni roślin. Sprawdzi się ona zwłaszcza w przypadku iglaków, wrzosów czy rododendronów. Warto podkreślić, że szczepionkę stosuje się tylko raz.

Czy istnieją domowe metody zakwaszania gleby?

Istnieją domowe metody zakwaszania ziemi ogrodowej, ale należy pamiętać, że posiadając duży ogród, możemy osiągnąć efekty słabsze niż przy stosowaniu profesjonalnych środków. Oprócz zakupu odpowiednich nawozów i preparatów zakwaszających ziemię warto zapoznać się z innymi metodami pomagającymi utrzymać poziom pH na pożądanym poziomie. Kwaśna gleba to dla wielu roślin jedyna możliwość przyswajania niezbędnych składników odżywczych.  Borówki czy różaneczniki zasadzone na glebach zasadowych zamierają lub żółkną. Jeśli chce się tego uniknąć, warto przestrzegać kilku zasad. Rośliny kwasolubne należy odpowiednio ściółkować – kora, igliwie, torf czy szyszki pomogą utrzymać odpowiedni poziom zakwaszenia. Dodatkowo ściółkowana ziemia dłużej zachowuje wilgoć, więc rośliny mogą być podlewane rzadziej. Warto wspomnieć, że woda deszczowa wykorzystywana do podlewania pomaga zachować obojętny odczyn ziemi, z kolei woda z wodociągu obniża poziom zakwaszenia.

Niecodzienne metody zakwaszania ziemi

Wśród metod nadających się do zakwaszenia ziemi w ogrodzie znajdują się także sposoby takie jak podlewanie roślin kawą rozcieńczoną z deszczówką w stosunku 1:1 lub podsypywanie ich fusami pozostałymi po jej zaparzeniu. Jest to metoda bezpieczne. Nie przynosi błyskawicznych efektów, jednak warto wykorzystać ją, jeśli pije się kawę na co dzień. Jeszcze jedną ciekawą metodą zakwaszania ziemi w ogrodzie jest układanie dekoracji z kwaśnych kamieni. Granit czy kwarc nie tylko ładnie się prezentują jako zwieńczenie rabat, ale też w zakwaszają ziemię. 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *