Walka z mchem nie należy do prostych. Za każdym razem powinno się zacząć od dokładnego oczyszczenia podłoża, na którym pojawia się niechciany mech. Na małej przestrzeni wśród kwiatów nie ma go aż tyle, więc oczyszczanie nie powinno być zbyt czasochłonne. Najlepiej usunąć mech narzędziami, które mają podgięte ząbki. Dzięki temu pozbędziemy się również wierzchniej warstwy ziemi. Zanim podejmiemy się kolejnego etapu walki z mchem, należy się dowiedzieć, dlaczego w ogóle pojawił się on w naszym ogrodzie. Przyczyn może być wiele, a najlepiej będzie, jeśli zadziałamy jednocześnie na kilku frontach.
Dlaczego w ogrodzie rośnie mech?
Mech bardzo często pojawia się, gdy ogród jest zacieniony i ma charakter leśny. W takim wypadku ciężko jest walczyć z naturą i należałoby zaakceptować fakt dużej ilości mchu, dodatkowo zaaranżowując inne rośliny, które mogłyby nadać nowy klimat. Rozwiązaniem może być też przerzedzenie wysokich drzew i krzewów, które mogą powodować zbyt duże zacienienie. Może się również okazać, że wśród kwiatów panuje nadmierna wilgotność. Przyczyną pojawienia się mchu w kwiatach może być również kwaśny odczyn gleby. Aby to potwierdzić, warto go najpierw sprawdzić. Gdy kwasomierz wskaże pH w przedziale od 4 do 6,5, wtedy mamy do czynienia z kwaśną glebą; gdy pH jest równe 7 lub więcej, wtedy odczyn jest obojętny lub zasadowy. Co zrobić, aby odkwasić ziemię? Najlepiej jest użyć profesjonalnego wapna, które można znaleźć w składnikach nawozów. Bardzo ważne jest dopasowanie odpowiedniej dawki. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do obumarcia innych roślin. Zwróćmy również uwagę na to, czy obok nie rosną kwiaty, które potrzebują niskiego pH. Do takich roślin zaliczamy: wrzosy, rododendrony, azalie, magnolie, iglaki i borówki amerykańskie. Co jeszcze powoduje pojawienie się mchu w kwiatach? Częstym powodem może być również zbyt ciężka i zbita gleba. Wtedy należy ją wymieszać z piaskiem.
Skuteczne metody na walkę z mchem
W walce z mchem należy jednocześnie wprowadzić kilka metod. Wspomniane wcześniej spulchnienie ziemi i zmiana odczynu to podstawa, jednak nie należy na tym kończyć. Skutecznym sposobem walki jest systematyczne spryskiwanie ogrodu chemicznymi środkami zwalczającymi mech. Pamiętaj również o spryskaniu trawnika. Zanim jednak to zrobisz, skoś krótko trawę, aby mieć pewność, że preparat dotarł wszędzie. Środek powinno się zacząć używać już od wczesnej wiosny. Uwagę należy zwrócić na odpowiednie nawożenie trawnika i innych roślin. Szczególnie polecane są nawozy mineralne, które działają nawet przez kilka miesięcy.